Product Details
7985103005
M 3-0.5 x 5 Philips Pan Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 7985
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
7985103005
M 3-0.5 x 5 Philips Pan Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 7985
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0014
- Head Type and Drive: Pan Head, Phillips Type H
- Specification: DIN 7985
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Low Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 4.8 Fasteners, HRB 71-95
- Property Class 4.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 400 MPa N/mm² (58,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 3 |
| Thread Pitch | 0.5 |
| Length | 5mm |
| Head Wd. | 6mm |
| Head Ht. | 2.4mm |
| Drive Size | # 1 |
| Thread Len. | Full Thread |