Product Details
5389310121
M10-1.25 x 120 Chromoly 4340, Ultra High Strength, Black Zinc Nickel 12 Point Flange Bolts
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5389310121
M10-1.25 x 120 Chromoly 4340, Ultra High Strength, Black Zinc Nickel 12 Point Flange Bolts
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.1865
- Head Type and Drive: 12 Point Flange Non Serrated, External 12 Point
- Specification: Special
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Fine Right Hand External Thread Fit 5g6g Tolerance
- Material and Hardness: Chromoly 4340 (SCM 439) Alloy Steel, HRC 40-43
- Ultra High Strength Property Class 13.9, Tensile Strength 1310 MPa (190,000 PSI)
- Plating Finish: Black Zinc Nickel and Bake
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Thread Pitch | 1.25 |
| Length | 120mm |
| Head Wd. | 12mm |
| Head Ht. | 9mm |
| Flange Dia. | 19mm |
| Thread Len. | 26mm |