Product Details
537909037300
3/8-16 x 3" 12 Point Flange Screw, Alloy Black IFI 115
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
537909037300
3/8-16 x 3" 12 Point Flange Screw, Alloy Black IFI 115
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0957
- Head Type and Drive: Flanged, External 12 Point
- Specification: Special
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 12.9 Fasteners, HRC 39-44
- Property Class 12.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1220 MPa (176,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | 3/8" |
| Thread Pitch | 16 |
| Length | 3" |
| Head Wd. | 3/8" |
| Head Ht. | 3/8" |
| Flange Dia. | 9/16" |
| Thread Len. | 1 1/4" |