Product Details
1187208016
M 8-1.25 x 16 Phil Ind Hex SEMS Screw w/Flat Washer and SLW, Class 8.8 Yellow Zinc JIS B 1187 B
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
1187208016
M 8-1.25 x 16 Phil Ind Hex SEMS Screw w/Flat Washer and SLW, Class 8.8 Yellow Zinc JIS B 1187 B
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0258
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 8 |
| Thread Pitch | 1.25 |
| Length | 16mm |
| Head Wd. | 12mm |
| Head Ht. | 5.5mm |
| Drive Size | # 3 |
| Washer Dia. | 15.5mm |
| Thread Len. | Full Thread |