Product Details
9669505025
M 5-0.8 x 25 Philips Oval Machine Screw, Stainless Steel A2-70. DIN 966 / ISO 7047
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9669505025
M 5-0.8 x 25 Philips Oval Machine Screw, Stainless Steel A2-70. DIN 966 / ISO 7047
- Log In for Price
- UM: C
- Head Type and Drive: Oval Head, Phillips Type H
- Specification: DIN 966
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material: Stainless Steel in Accordance to ISO 3506-1 for Property Class A2-70 Fasteners
- Property Class A2-70 in Accordance to ISO 3506-1, Tensile Strength 700 MPa N/mm² (101,000 PSI)
- Finish: Stainless Steel Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, Malaysia, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 5 |
| Thread Pitch | 0.8 |
| Length | 25mm |
| Head Wd. | 9.2mm |
| Head Ht. | 3.75mm |
| Drive Size | # 2 |
| Thread Len. | Full Thread |