Product Details
9668102006
M 2-0.4 x 6 Philips Oval Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 966 / ISO 7047
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9668102006
M 2-0.4 x 6 Philips Oval Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 966 / ISO 7047
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0006
- Head Type and Drive: Oval Head, Phillips Type H
- Specification: DIN 966, ISO 7047
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Low Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 4.8 Fasteners, HRB 71-95
- Property Class 4.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 400 MPa N/mm² (58,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 2 |
| Thread Pitch | 0.4 |
| Length | 6mm |
| Head Wd. | 3.8mm |
| Head Ht. | 1.7mm |
| Drive Size | # 1 |
| Thread Len. | Full Thread |