Product Details
9659504030
M 4-0.7 x 30 Philips Flat Machine Screw, Stainless Steel A2-50. DIN 965
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9659504030
M 4-0.7 x 30 Philips Flat Machine Screw, Stainless Steel A2-50. DIN 965
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0054
- Head Type and Drive: Countersunk Flat Head 90 Degree Taper, Phillips Type H
- Specification: DIN 965
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material: Stainless Steel in Accordance to ISO 3506-1 for Property Class A2-50 Fasteners
- Property Class A2-50 in Accordance to ISO 3506-1, Tensile Strength 500 MPa N/mm² (72,500 PSI)
- Finish: Stainless Steel Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, Malaysia, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 4 |
| Thread Pitch | 0.7 |
| Length | 30mm |
| Head Wd. | 7.5mm |
| Head Ht. | 2.2mm |
| Drive Size | # 2 |
| Thread Len. | Full Thread |