Product Details
9658106016
M 6-1.0 x 16 Philips Flat Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 965
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9658106016
M 6-1.0 x 16 Philips Flat Machine Screw, Class 4.8 Zinc. DIN 965
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0075
- Head Type and Drive: Countersunk Flat Head 90 Degree Taper, Phillips Type H
- Specification: DIN 965
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Low Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 4.8 Fasteners, HRB 71-95
- Property Class 4.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 400 MPa N/mm² (58,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 6 |
| Thread Pitch | 1.0 |
| Length | 16mm |
| Head Wd. | 11mm |
| Head Ht. | 3mm |
| Drive Size | # 3 |
| Thread Len. | Full Thread |