Product Details
79911T04020
M 4-0.7 x 20 Torx Flat Head Cap Screw, Class 010.9 Zinc. ISO 14581
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
79911T04020
M 4-0.7 x 20 Torx Flat Head Cap Screw, Class 010.9 Zinc. ISO 14581
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0038
- Head Type and Drive: Countersunk 90 Degree Taper, Torx
- Specification: ISO 14581
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 10.9 Fasteners, HRC 32-39
- Property Class 010.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1040 MPa N/mm² (150,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated and Bake
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 4 |
| Thread Pitch | 0.7 |
| Length | 20mm |
| Head Wd. | 8.4mm |
| Head Ht. | 2.7mm |
| Drive Size | T-20 |
| Thread Len. | Full Thread |