Product Details
79910T05012
M 5-0.8 x 12 Torx Flat Head Cap Screw, Class 012.9 Plain. ISO 14581
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
79910T05012
M 5-0.8 x 12 Torx Flat Head Cap Screw, Class 012.9 Plain. ISO 14581
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0043
- Head Type and Drive: Countersunk 90 Degree Taper, Torx
- Specification: ISO 14581
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 12.9 Fasteners, HRC 39-44
- Property Class 012.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1220 MPa N/mm² (176,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 5 |
| Thread Pitch | 0.8 |
| Length | 12mm |
| Head Wd. | 9.3mm |
| Head Ht. | 2.7mm |
| Drive Size | T-25 |
| Thread Len. | Full Thread |