Product Details
7985604006
M 4-0.7 x 6 Philips Pan Machine Screw, Brass. DIN 7985 / ISO 7045
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
7985604006
M 4-0.7 x 6 Philips Pan Machine Screw, Brass. DIN 7985 / ISO 7045
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0033
- Head Type and Drive: Pan Head, Phillips Type H
- Specification: DIN 7985, ISO 7045
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material: Brass in Accordance to EN 28839
- Brass in Accordance to EN 28839, Tensile Strength 440 MPa N/mm² (63,800 PSI)
- Finish: Brass Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, Malaysia, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 4 |
| Thread Pitch | 0.7 |
| Length | 6mm |
| Head Wd. | 8mm |
| Head Ht. | 3.1mm |
| Drive Size | # 2 |
| Thread Len. | Full Thread |