Product Details
145809105018
M 5-0.8 x 18 Low Head 6 Lobe (Torx) Socket Cap Screw, Class 12.9 Zinc. Fully Threaded ISO 14580
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
145809105018
M 5-0.8 x 18 Low Head 6 Lobe (Torx) Socket Cap Screw, Class 12.9 Zinc. Fully Threaded ISO 14580
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0077
- Head Type and Drive: Low Profile Socket Head, Torx
- Specification: ISO 14580
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 12.9 Fasteners, HRC 39-44
- Property Class 12.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1220 MPa N/mm² (176,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated and Bake
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 5 |
| Thread Pitch | 0.8 |
| Length | 18mm |
| Head Wd. | 8.5mm |
| Head Ht. | 3.5mm |
| Drive Size | T-25 |
| Thread Len. | Full Thread |